Az egészségről:
Az egészségünk nagyban függ az életmódunktól. A teljes egyensúlyhoz azonban nagyon sok mindenre van szükségünk. Megfelelő táplálkozásra, mozgásra, stresszmentes életre, megfelelő gondolkodásmódra. A megfelelő higiene nem csak fizikálisan, de mentálisan is nagyon fontos, hogy az egyensúly megmaradjon, vagy helyreálljon.
Az egészség egy nagyon összetett fogalom. Lássuk hát, hogyan is definiálja egy közismert internetes enciklopédia:
Az egészség dimenziói:
Az egészséget meghatározó tényezők:
Egészségünket meghatározza makro- és mikrokörnyezetünk, a társadalom berendezkedése, szociális érzékenysége, továbbá személyi kapcsolataink és öröklött tulajdonságaink.
Milyen közvetlen tényezők befolyásolják az egészséget? Ezeket a hatásokat külső és belső tényezőkre bontva, az egyén és a környezete közvetlen kölcsönhatása, vagyis a bio-pszicho-szociális hatások egyensúlyi állapota jellemzi. Nemcsak a természeti katasztrófákat (árvíz, szökőár, ózonlyuk, földrengés, stb.), a környezeti ártalmakat, a fertőző betegségeket kell elkerülni ahhoz, hogy megőrizhessük egészségünket. Az emberi magatartás és tevékenység következtében létrejövő egészségkárosító hatásokat is csökkenteni kell, mint például a zajt, a vibrációt, az élelmezési, táplálkozási és egyéb higiénés ártalmakat, vagy az önveszélyeztető magatartásokat: a drog, a dohány és az alkoholfogyasztást is.
Az egészség forrása
Az egészség forrásai mindazok a külső és belső tényezők, melyek az egyént korának, nemének, földrajzi helyének és társadalmi helyzetének figyelembevételével hozzásegítik egészsége optimalizálásához.
Egészségvédelem
Közös koordinált tevékenység, amely nemcsak az egészségügyre korlátozdóik, hanem államigazgatási, törvényi, intézményesített feladat, magába foglalja az egészségmegőrzést, az egészségnevelést.
Egészségmegőrzés, fejlesztés
Az ENSZ definíciója szerint „az egészség megőrzése olyan fogalom, amely az egészséget elősegítő életmód, és az ezt ösztönző társadalmi, gazdasági, környezeti és személyes tényezők támogatását öleli fel”. Vagyis az egészséget szolgáló magatartásnak két alapvető formája van: az egyéni (tanácsadás, nevelés, klinikai beavatkozás) és a közösségi (egészséggazdasági, társadalmi, kulturális, természeti és technikai feltételek javítása).
Mi is az a betegség:
Az élő szervezet olyan állapota, amelyben az életfolyamatok a normálistól eltérnek.A betegség legegyszerűbben úgy fogalmazható meg, mint az egészség ellentéte. A testi – lelki – szellemi egyensúly felborulása, amely akadályozza az ember mindennapos tevékenységét és a társadalmi életben való részvételét. A betegség lehet örökletes, szervi eredetű, parazitás vagy sérülésből eredő. Ezenkívül lehet pszichoszomatikus, vagyis lelki eredetű is. A betegségek leküzdésével, illetve a tünetek enyhítésével az orvostudomány foglalkozik.A pszichológiában néha nehéz megkülönböztetni az (átlagtól való) eltérés, a furcsaság, az elváltozás, a viselkedészavar, illetve a pszichés betegség fogalmát. Egy széles körben elfogadott definíció szerint az egyén csak akkor tekinthető pszichés értelemben betegnek, ha a megvalósított viselkedést egyszerre jellemzi az alábbi négy jellemző:
Deviancia: a megvalósított viselkedés mások számára feltűnést keltő, szokatla, esetleg érthetetlen
Distressz: a viselkedést produkáló egyén a boldogtalanság, a kellemetlenség érzését tartósan átéli
Diszfunkcionalitás: az egyén képtelenné válik önmaga és társas kapcsolatai fenntartására, a munkavégzésben zavar áll be
Veszélyeztetés: az egyén által megvalósított viselkedés a társadalomra és/vagy magára az egyénre nézve veszélyes.
A diagnózisok egyértelmű megadásához 1993-tól a BNO kódot használják, mely 1 betűből és általában 4 db számból áll. Korábban a latin volt az elfogadott nyelv a betegségek megjelölésére, amit jelenleg is alkalmaznak az orvosok, így a világ bármely pontján lévő betegről tudni lehet a betegségét.Járványos betegségek közvetlen megelőző eszköze a védőoltás.
„A betegségnek szubjektív és objektív megnyilvánulásai vannak. Szubjektív tünetek, amelyeket a beteg érez (fáradtság, fájdalom, levertség stb.). Az objektív tünetek azok, amelyeket az orvos füllel, kézzel, szemmel érzékel, illetve egyéb (kémiai, mikroszkópos, bakteriológiai stb.) vizsgálómódszerekkel megállapít.A betegség keletkezésében belső és külső tényezők szerepelnek, e tényezők bizonyos esetekben önállóan, más esetekben együttesen hozzák létre a betegséget, illetve annak tüneteit. A belső (endogén) tényezők egyben megszabják a külső (exogén) tényezők szerepét is. A betegségek kialakulásában az életkornak is szerepe van. A csecsemő-és gyermekkorban a táplálkozás hibái idézhetnek elő betegségeket, az öregkorban rendszerint a szív és a keringés betegségei állnak előtérben, a felnőtt-, érett korban pedig gyakoribbak a daganatos betegségek.” (Forrás: Tények könyve – Medicina ISSN 1418–5253)
Az Egyensúly fontos háttere azonban...:
Szóval a fentieket áttekintve igaz az a mondás, hogy „az vagy, amit megeszel”, ahogy az is, hogy „az vagy, amire gondolsz, amit érzel”. Természetesen szükséges a megfelelő mennyiségű mozgás – itt nem véletlenül nem térek ki időtartamra, mert ez egyénenként változó, és itt nem a fogyókúrát tárgyaljuk.
Az egészség valahol a fejben dől el (a pszichológusok is az mondják, hogy minden a fejben dől el, ami gyakorlatilag igaz is - ezt orvosilag a placebo is igazolta már számtalanszor).
Igen, betegégek kialakulásának a legtöbb esetben lelki okai vanak, kivéve persze, ha csak nem valamilyen külső fizikai hatás ér bennüneket (csonttörés, ficam, balesetek, stb.).
A lehetséges megoldásokat igyekszem összefoglalni és rendszeresen frissíteni az Életmód témában!
üdv: Admin