Talpmasszázs és Reflexológia
Reflexológia = energetikai masszázsterápia
A reflexológia kínai eredetű, közel 4-5000 éves gyógymód, de a régészeti leletek szerint az ókori Egyiptomban is ismerték a módszert, Szakkarában feltárt orvossír festméyein szabályszerű kész- és talpmasszázst véltek felfedezi, aztán mintha feledésbe merült volna.
A kínaiak is alkalmazták a reflexológiát, az akupunktúrával együtt. Egy kínai orvos akupunktúrás tűket szúrt betegeibe, majd hüvelykujjával erősen nyomta a talpukat. Úgy vélte, hogy a folyamatos nyomás gyógyító energiát szabadít fel a betegek szervezetében.
Reneszánszát 1913-tól éli: ekkor kezdte alkalmazni az indiánok által is ismert gyógymódot, Dr. William Fitzgerald, aki 1917-ben írta meg Zónaterápia című könyvét.
A reflexológia az emberi test minden egyes részének megfelelő működésére kiható reflexpontokra gyakorolt nyomás tudományos technikája. Megfelelően végezve a masszírozás ingerületet küld a test különböző szervei, mirigyei és idegei felé.
Célja: az egyensúly helyreállítása, amely az egészséges életműködés feltétele. A feszültség csökkentése, újra működésbe hozni, revitalizálni, regenerálni, gyógyítani az egész szervezetet, valamint az egész rendszer harmóniájának és kiváló egészségi állapotának helyreállítása természetes módon.
A talp (és a tenyér) masszírozásával rendkívül gazdag érzőideg ellátásuk révén a központi idegrendszerre és a belső szervekre hatást lehet gyakorolni.
A természetes gyógymódok célja, hogy támogassuk, elindítsuk testünk öngyógyító folyamatát. A reflexzóna masszázs ennek egy egyszerű módja. A masszázs során kapcsolatba kerülünk az egész emberrel, annak testi és lelki mivoltával.
Hatásmechanizmusa a reflexhatáson alapul. Oda-vissza hatás van a szervek és a reflexpontok között. A talptól a szervig a hatás az idegrendszeren és a meridián (energia-) rendszeren keresztül jut el. Talpunkon és tenyerünkön idegek és meridiánok kezdődnek és végződnek.
Élettani hatásai:
- Serkenti a vér- és nyirokkeringést, az utóbbin keresztül erősíti az immunrendszert.
- Elősegíti a salakanyagok kiválasztását, a szervezetből való eltávolítását.
- Szabályozza a hormontermelő mirigyek működését.
- Erősíti az immunrendszert
- Fájdalomcsillapító hatása van.
Mi az a zónaterápia?
Fitzgerald a testet tíz hosszanti irányú zónára vagy csatornára osztotta, melyeken keresztül a test életenergiája áramlik. Ezek a lábujjaktól a testen át a fejig, majd a kezekig terjednek, egyenlő szélességűek, és az összes szervet beborítják. A reflexológusok szerint betegség akkor lép fel, ha a szervezet energiacsatornái elzáródnak. Az ilyen energiablokádokat oldja többek között a talpmasszázs.
A két talpon az egész test tükörképe megtalálható. A jobb láb a jobb oldali szerveknek, a bal láb a bal oldali szerveknek felel meg, illetve a fej bal oldala a jobb lábon, a jobb oldala a bal lábon.
A reflexológus a megfelelő pontok masszírozásával növeli a hozzá rendelt szerv vérbőségét, javítja az anyagcseréjét, a nyirokkeringését, és ezáltal mozgósítja a szervezet öngyógyító erőit.
Azonban ne felejtsük el megkülönböztetni a talpmasszázst a reflexológiától!
A talpmasszőr csak közérzetjavító, lazító masszázst végez és csak egészséges emberek esetében dolgozhat. Természetesen ebben az esetben is érvényesek az élettani hatások!
A reflexológus már kellő anatómiai és természetgyógyászati ismeretei és szigorú egészségügyi vizsgák után már gyógyíthat (akárcsak a masszőr és a Gyógymasszőr).
A következő esetekben a talpmasszázs nem alkalmazható:
- kismamáknál és szoptatós mamáknál
- trombózis esetében
- veseelégtelenség esetében
- vérhígító gyógyszerek szedésekor
- magas láz esetében
- bőrbetegségek (gomba)
- üszkösödés
- fertőző betegsgek
- súlyos idegkimerültség
- súlyos cukorbetegség
- súlyos szívbetegség (pacemaker használata)
- daganatos megbetegedés
- alkoholos, kábítószeres állapotban
- menstruáció első 3 napjában
A talpmasszázsnak utóhatásai is vannak, amelyek szintén nem elhanyagolhatóak.
Azonnali pozitív hatások:
- a természetes tisztulási folyamat megindulása (vizelet-, székletürítés)
- a láb, test felmelegszik, ellazul, csökken a fájdalom, javul a lelkiállapot
Későbbi pozitív hatásai lehetnek:
- a bűzös vizelet (tisztul a szervezet és távoznak a méreganyagok, mely később visszaáll a megszokottra)
- a gyógyszeradag esetleges csökkentése – többszöri kezelés után (cukorbetegség, vérnyomás stb esetében), természetesen a rendszeres gyógyszerszedők rendszeres talpmasszázsok alkalmazásakor ellenőriztessék állapotukat!
Későbbi pozitívan értékelendő hatásai (melyek néhányaknak kellemetlennek tűnhet elsőre):
- pattanások, viszértágulat bagyulladása, nátha, hurut, izzadés, izületek fájdalma, régi gyulladások belobbanhatnak, láz
Azonnali negatív hatások:
- hidegrázás, verejtékezés.
A talpmasszázs esetében is fontos a kellemes és harmónikus környezet megteremtése a tásosság fokozásához.